You are currently viewing Skandali s drogom povezani s Jannikom Sinnerom i Igom Swiatek mogli bi izazvati značajne promjene u svijetu sporta na globalnoj razini.

Skandali s drogom povezani s Jannikom Sinnerom i Igom Swiatek mogli bi izazvati značajne promjene u svijetu sporta na globalnoj razini.

Pozivi za promjene u pravilima o testiranju na droge u tenisu sve su glasniji, nakon što je Iga Swiatek postala najnovija igračica upletena u skandal povezan s neuspjelim testom.

Swiatek, koja je tada bila prva na svjetskoj ljestvici, dala je uzorak 12. kolovoza tijekom testiranja izvan natjecanja, a u njemu je pronađen lijek za anginu, trimetazidin.

Međunarodna agencija za integritet tenisa (ITIA) prihvatila je objašnjenje igračice da je uzrok pozitivnog testa bila kontaminacija lijeka. U izjavi ITIA-e stoji:
„ITIA je prihvatila da je pozitivni test uzrokovan kontaminacijom reguliranog bezreceptnog lijeka (melatonina), proizvedenog i prodanog u Poljskoj, koji je igračica koristila za probleme s jet-lagom i snom, te da kršenje stoga nije bilo namjerno.”

Swiatek je bila privremeno suspendirana od 22. rujna do 4. listopada, no, kao i u slučaju kratke suspenzije Jannika Sinnera, to nije bilo javno objavljeno. Tri turnira koja je 23-godišnja igračica propustila pripisani su osobnim razlozima i promjeni trenera.

ITIA je izjavila:
„Budući da se igračica žalila na privremenu suspenziju unutar 10 dana od obavijesti i žalba je bila uspješna, u skladu s pravilima TADP-a (Program protiv dopinga u tenisu), to nije bilo javno objavljeno.”

Male količine zabranjene tvari pronađene u Sinnerovom tijelu, koje su rezultirale neuspjelim testom na drogu, sugeriraju da namjerno dopingiranje nije počinjeno. Kapetan irske Davis Cup reprezentacije, Conor Niland, rekao je za Tennis365 da bi sada moglo biti potrebno mijenjati pravila kako bi se izbjeglo da igrači budu ozbiljno pogođeni neuspjelim testom zbog minimalne količine zabranjene tvari koja nije mogla utjecati na njihov učinak.

„Mislim da bismo trebali razmotriti prag za zabranjenu tvar,” rekao je Niland. „Ako je količina manja od milijarditog dijela grama, za mene to nije ništa. Dolazimo do točke gdje bi vas prolazak ulicom i kontakt s nekom osobom mogao kontaminirati.”

Sinner je u ožujku dvaput bio pozitivan na anabolički steroid, no neovisni tribunal je 20. kolovoza utvrdio da nije kriv i nije mu izrekao kaznu. Tribunal je prihvatio Sinnerovo objašnjenje da je zabranjena tvar u njegovo tijelo dospjela masažom od fizioterapeuta, koji je koristio sprej sa steroidom za liječenje posjekotine na prstu.

Svjetska antidopinška agencija (WADA) uložila je žalbu Sudu za arbitražu u sportu, tražeći izricanje kazne do dvije godine za 23-godišnjeg Talijana.

„Vrlo sam razočaran i također iznenađen žalbom, iskreno,” rekao je Sinner o vijesti o WADA-inoj žalbi. „Nisam to očekivao. Možda samo žele biti sigurni da je sve na pravom mjestu.”

Izjava WADA-e glasi:
„Prema mišljenju WADA-e, zaključak o ‘nepostojanju krivnje ili nemara’ nije bio ispravan prema primjenjivim pravilima. WADA traži razdoblje nepodobnosti od jedne do dvije godine. WADA ne traži diskvalifikaciju bilo kojeg rezultata, osim onog koji je već odredio tribunal prve instance.”

Stav WADA-e mogao bi se mijenjati nakon što je direktor WADA-e, Olivier Niggli, u intervjuu za L’Équipe komentirao slučajeve Sinnera i Swiatek, ističući da bi igrači mogli biti žrtve poboljšane tehnologije koja je otkrila sićušne količine zabranjenih tvari u njihovim tijelima.

„Danas postoji problem kontaminacije,” rekao je Niggli. „Nema više varalica nego prije, ali laboratoriji su učinkovitiji u otkrivanju mikroskopskih količina zabranjenih tvari. Morat ćemo otvoriti radnu skupinu kako bismo razumjeli kako upravljati ovom situacijom.”

Niland smatra da će skandal ostaviti trajne posljedice na Sinnera i njegovu reputaciju, čak i ako nije riječ o namjernom dopingu.

„Mislim da je imao nesreću. Ne vjerujem da se dopingirao, ali slučaj je još otvoren i mora se riješiti, i zbog Sinnera i zbog tenisa,” zaključio je Niland.

Leave a Reply