Promjena igrača ne jamči tvoja očekivanja, razmisli dvaput.”
Smailagićev komentar o Partizanovom renoviranju rostera: “Ne možeš promeniti 15 igrača i imati velika očekivanja”
Košarkaški klub Partizan ove sezone prolazi kroz turbulentne promene, a jedna od glavnih tema u košarkaškim krugovima je upravo način na koji je ekipa rekonstruisana. Nakon poraza od Žalgirisa u Kaunasu rezultatom 70:66, bivši Partizanov igrač Alen Smailagić dao je iskren komentar na situaciju u beogradskom klubu.
Neočekivane promene u Partizanu
Partizan je prošlog leta napravio drastične promene u sastavu, dovodeći veliki broj novih igrača i potpuno preoblikujući tim. Ovakva strategija, iako ambiciozna, nosila je sa sobom brojne izazove. Smailagić je u svom komentaru jasno istakao da promena velikog broja igrača ne garantuje uspeh, jer timska hemija, adaptacija i uigranost ne mogu doći preko noći.
„U početku, svi koji se bavimo košarkom i razumemo igru znali smo da ne možeš promeniti 15 igrača i očekivati čuda. Ali, posle lošeg starta (2-8), Partizan se stabilizovao i pokazao da može da igra na visokom nivou. Na kraju su bili fenomenalni.“ – rekao je Smailagić.
Problemi sa kontinuitetom
Jedan od ključnih problema Partizana u ovoj sezoni bio je nedostatak kontinuiteta. Kada ekipa prolazi kroz veliki broj promena, teško je očekivati brze rezultate. Kohezija među igračima je ključna u sportu, a pogotovo u košarci, gde je međusobno razumevanje na terenu od suštinskog značaja.
Novi igrači dolaze iz različitih sistema igre. Potrebno je vreme da se prilagode na zahteve trenera i uloge u ekipi.
Trener se suočava s izazovom kako da najbolje iskoristi nove resurse i pronađe optimalne petorke.
Navijači često imaju visoka očekivanja, ali nisu uvek svesni koliko je teško stvoriti konkurentan tim od potpuno novih igrača.
Pogled unazad – da li je renoviranje bilo ispravan potez?
Gledajući unazad, postavlja se pitanje da li je Partizanova odluka o velikom remontu tima bila ispravna. S jedne strane, klub je želeo da napravi iskorak i bude konkurentan u Evroligi. S druge strane, ovakav pristup nosio je veliki rizik. Sezona je pokazala da tim može da se podigne i igra na visokom nivou, ali pitanje je da li bi sa manje promena ekipa bila još stabilnija.
Partizanov trener i uprava sada će morati da procene šta je donelo dobre rezultate, a šta treba izbeći u budućnosti. Kontinuitet i stabilnost su često ključni faktori uspeha u sportu, a mnogi vrhunski timovi iz prošlosti pokazali su da su postepene promene često efikasnije od naglih rekonstrukcija.
Smailagićeva perspektiva
Smailagić, koji sada igra u Žalgirisu, ima jedinstvenu perspektivu jer je prošao kroz slične izazove. On ističe da i sam početak njegove sezone u Litvaniji nije bio lak, ali da je vremenom pronašao svoje mesto i uspeo da se prilagodi. Njegova iskustva dodatno potvrđuju koliko je adaptacija važna za svakog igrača, a samim tim i za ceo tim.
„Početak u Žalgirisu bio mi je težak, ali sam se adaptirao i od Nove godine sve je počelo da dolazi na svoje. Mislim da sam se snašao.“ – rekao je Smailagić.
Šta dalje za Partizan?
Partizan sada mora doneti ključne odluke za sledeću sezonu. Hoće li zadržati okosnicu tima i pokušati da nadogradi na već uspostavljene temelje, ili će ponovo posegnuti za radikalnim promenama?
Jedno je sigurno – bez obzira na odluke, očekivanja će uvek biti visoka, a pritisak navijača i javnosti neće jenjavati. Klub mora pronaći balans između ambicija i realnih mogućnosti, jer kako je Smailagić naglasio – „Ne možeš promeniti 15 igrača i imati velika očekivanja.“
Sezona je pokazala da Partizan ima potencijal, ali i da je proces građenja šampionske ekipe dug i zahtevan. Kontinuitet, strpljenje i pametne odluke biće ključni faktori z
a buduće uspehe crno-belih.