POZNATE SUME KOJE SU VEČITI ZARADILI U EVROLIGI: Smešne cifre za najelitnije takmičenje u Evropi!

POZNATE SUME KOJE SU VEČITI ZARADILI U EVROLIGI: Smešne cifre za najelitnije takmičenje u Evropi!

Male cifre u odnosu na troškove: Koliko su Zvezda i Partizan zaradili u Evroligi?

Završena je ligaška faza Evrolige za sezonu 2024/25, a Crvena zvezda i Partizan sada mogu da sumiraju finansijske, ali i sportske efekte svog učešća u najelitnijem evropskom košarkaškom takmičenju. I dok su ljubitelji košarke sa ovih prostora s ponosom pratili srpske predstavnike, kada se pogledaju brojevi – finansijska korist deluje gotovo simbolično u poređenju sa troškovima vođenja evroligaškog kluba.

Crvena zvezda je sa učinkom od 18 pobeda i 16 poraza završila ligaški deo na 10. mestu, čime je izborila plasman u plej-in. Za ovakav učinak, klub iz Beograda je nagrađen sa 412.990 evra. S druge strane, Partizan, koji je sezonu okončao na 12. poziciji sa skorom 16-18, inkasirao je 294.992 evra.

Zanimljivo je da je crno-beli tim u poslednjem kolu imao šansu da završi na 11. mestu – pobeda protiv Reala u Madridu donela bi Partizanu dodatnih skoro 60.000 evra, tačnije ukupno 353.990 evra. Međutim, poraz je omogućio Olimpiji Milano da pretekne Partizan i uzme tu poziciju i pripadajući novac.

Ukupan nagradni fond Evrolige za ovu sezonu iznosio je oko 8,8 miliona evra, što je suma koja se podelila među 14 najbolje plasiranih timova. Preostala četiri učesnika – Asvel, Makabi Tel Aviv, Virtus iz Bolonje i Alba Berlin – nisu ostvarili finansijsku dobit na osnovu plasmana. Iako su uložili značajna sredstva u timove i logistiku, njihovo učešće se nije vratilo u vidu nagrada.

Kada se sve ove cifre uporede sa prosečnim budžetima evroligaških klubova, jasno je koliko su nagrade male u odnosu na troškove. Prema izveštaju renomiranog portala BasketNews, prosečan budžet jednog evroligaša iznosi oko 27,3 miliona evra. Od tog iznosa, prosečne neto plate igrača zauzimaju oko 12,3 miliona evra. Dakle, suma koju su Zvezda i Partizan dobili kroz plasman u takmičenju jedva pokriva platu jednog ili dvojice ključnih igrača – a kamoli troškove kompletne sezone, putovanja, hotela, taksi, osoblja i brojnih drugih stavki.

Najveću novčanu nagradu za sezonu 2024/25 dobio je grčki Olimpijakos – čak 1.769.953 evra. Tim iz Pireja je imao konstantne rezultate tokom čitave sezone, što se na kraju isplatilo. Na drugom mestu nalazi se Fenerbahče, koji je inkasirao nešto više od milion evra. Među prvih pet po zaradi su još Panatinaikos, Monako i Barselona – sve klubovi koji već godinama ulažu ogroman novac kako bi ostali konkurentni i borili se za fajnal-for.

Važno je napomenuti da ova raspodela nagrada zavisi ne samo od plasmana na tabeli, već i od rezultata u svakom pojedinačnom kolu – svaki trijumf donosi određeni iznos. Na taj način se stimulišu klubovi da se bore do samog kraja, bez obzira na to da li imaju šansu za plej-of ili ne.

Zvezda i Partizan, kao klubovi koji dolaze iz tržišno manjih zemalja, suočavaju se sa dodatnim izazovima – kako obezbediti konkurentan tim u uslovima kada se zarada iz Evrolige ne može porediti sa sponzorskim prihodima koje imaju najveći klubovi? Oslanjanje na verne navijače, državne i gradske subvencije, kao i mudre sportske politike postaju ključ opstanka.

Uz to, oba kluba imaju i ozbiljne ambicije – ne zadovoljavaju se pukim učešćem. Zvezda je pokazala stabilnost i konstantu, dok Partizan i dalje želi da se vrati na fajnal-for staze, na kojima ga je ranije predvodio legendarni Duško Vujošević.

Ipak, brojke govore jasno – da bi se opstalo i napredovalo u Evroligi, potrebna su sredstva daleko veća od onoga što takmičenje trenutno vraća kroz nagrade. I dok UEFA Liga šampiona svojim učesnicima donosi desetine miliona evra, Evroliga još uvek nije u stanju da klubovima ponudi održiv finansijski model samo kroz rezultate.

Zbog toga će i naredne sezone, osim borbe na terenu, Zvezda i Partizan morati da vode i tešku bitku van njega – onu finansijsku. Jer Evroliga je prestižna, ali taj prestiž se, barem za sada, skupo plaća.


Ako želiš dodatne statistike, izjave iz kluba ili analizu budžeta klubova sa Balkana u poređenju sa ostatkom Evrolige, samo reci!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *